Akciğer nodülü ne sebep olur

Yorum yapılmamış Share:

1. Akciğer nodüllerinin nedeni nedir? Akciğer nodülleriyle ne yemeyebilirim?
İnsan akciğerlerindeki çoğu hastalık nodül oluşumuna neden olacaktır. Akciğer nodüllerinin temel hastalık özelliklerine göre, akciğer nodüllerinin etiyolojisi iki tipe ayrılabilir: iyi huylu lezyonlar ve malign lezyonlar. Yatak lezyonları şunları içerir: tüberküloz topu, akciğer mobilizasyonu, bakteriyel pulmoner apse, pnömoni, fibroma, akciğer hataları, akciğer iyi huylu teratom, vb. , kolon kanseri, melanom, baş ve boyun malign tümörü vb.
Akciğer nodülü sigara içmemeli, içmemeli, biber, biber, zencefil, sarımsak gibi tahriş edici baharatlı yiyecekler yemekten kaçınmalı Soğuk içecekler yiyin ya da soğuk su içmek istemeyin. Makul diyet hafiftir ve yiyecek çok fazla yenemez. Sadece daha fazla hafif sebze yiyebilirsiniz. Akciğerleri ve öksürüğü nemlendirmek için daha fazla yiyecek yiyebilirsiniz. Örneğin, Sydney, Kivi, Karpuz, Kış Kavonu, Loquat, akciğer nodüllerinin boyutunu ve çevredeki lenf nodu sisteminde anormal öksürük ve ağrı olup olmadığını, makul muayene, uygun tedavi olup olmadığını gözlemler.

Akciğerlerde akciğer nodüllerini indükleyebilen bakteri veya virüs enfeksiyonları gibi uzun süreli kronik inflamatuar stimülasyondan kaynaklanabilir. Ayrıca tüberküloz ile akciğer enfeksiyonu neden olabilir. Tüberküloz indüklendikten sonra, akciğer BT muayenesi yapıldığında akciğer gölgesi gösterilecektir. Tabu yiyecek bir, biber, akciğer nodülleri ile tabu bibere dikkat etmelidir, çünkü biber sıcaktır ve daha fazla yerken daha fazla akciğer hasarı eklemek kolaydır. Diş ağrısı, baş dönmesi, kan kırma, hemoroidlerle de şiddetli ortaya çıkabilir , vb öz Tabu gıdaları 2, tütün ve alkol, bu hastalıkla sigarayı bırakmaya dikkat edin, çünkü duman akciğer hasarını ağırlaştıracak ve hastalığın iyileşmesini etkileyecektir. Sigaralara ek olarak, şarap hastaları da uzakta olmalıdır, çünkü şarap güçlüdür ve çok fazla içmek akciğer nodül hastalıklarını da ağırlaştıracaktır. Bu nedenle, tütün ve alkol bu hastalığın tabularıdır, dokunmak için değil, uzak durmanız gerekir. Tabu Foods III. Akciğer nodüllerinden muzdarip kızarmış tavuk, kızarmış tavuk yiyemez, çünkü kızarmış tavuk kızarmış yiyeceklere aittir, sindirmek zordur. Çok fazla yemek gastrointestinal yükü arttırmak ve vücudun besin emilimini etkiler. Vücudun besin arzı yetersiz olduğunda, hastalığın iyileşmesi gecikecek ve hatta hastalığın kötü tedavi ve nüks bir durumu bile olabilir. Bu yüzden kızarmış yiyeceklere dokunulmamalı, uzak durun.

Kabaca bulaşıcı, bağışıklık, vaskülerlik, lenfik, tümör, konjenital ve diğer nedenlere bölünmüş pulmoner nodül oluşumunun birçok nedeni vardır. Akciğer nodülü hastalar hafif bir diyete dikkat etmeli ve baharatlı yiyecek yememelidir.

Belki de bulaşıcı, bağışıklık, lenfik, tümör, doğuştan ve diğer faktörler nedeniyle birçok neden vardır. Akciğer nodüllerinin yemesi için bir tabu yoktur, ancak uygun olmalıdır.
2. Akciğer nodülü nedir, akciğer nodülü nasıl neden olur?

Akciğer kanseri insan sağlığıdırEn zararlı malign tümörlerden biri, hedeflenen tedavinin ve immünoterapinin klinik uygulaması ile birlikte, ileri akciğer kanserinin sağkalımı önemli ölçüde uzatılmıştır, ancak toplam beş yıllık sağkalım oranı hala iyimser değildir. Akciğer kanseri için en etkili yöntem hala erken. Keşif, erken tanı ve erken tedavi. Bu nedenle, erken akciğer BT taraması, akciğer kanserini önlemenin etkili bir yoludur. BT’nin popülaritesi ile giderek daha fazla akciğer nodülü tarafından getirilen “yan reaksiyon” bulunur. İstatistiklere göre, göğsün fizik muayenesinde insanlardan biri akciğer nodülleri ile bulundu ve%90’ından fazlası herhangi bir performans göstermedi. BT raporunda akciğer nodül tanısı, yaşam kalitesini ciddi şekilde etkileyen birçok insana panik getirdi. Akciğer nodülleri karşısında, doğru tutumumuz zaman içinde bilimsel olarak tedavi edilmeli ve ziyaret edilmelidir.

Akciğer nodülü nedir?

Akciğer nodülü, normal bir akciğer dokusu yerine akciğerlerin özünde bulunan ve çapın 1 cm’den az olduğu bir nodül gölgesini ifade eder. Topaklar 3 cm’den büyük. Akciğer nodülü tek başına veya çoklu olarak tezahür edilebilir. Beng bir tümörler, pnömoni, tüberküloz, pulmoner intravenöz deformite, eski lezyonlar, vb.

Cam nodülleri öğütme nedir?

Taşlama cam nodüllerine ayrıca taşlama cam gölgeleri, froster cam nodüller vb. Nodüller. CT’deki buzlu cam gibi adlandırılır. Nodüllerin katı malzemeler içerip içermediğine bağlı olarak, karışık öğütme cam nodüller ve katı malzemelere sahip saf öğütme cam nodüller vardır. Patolojik doğaya göre, taşlama cam nodülleri fibroz, iltihaplanma veya kanama gibi iyi huylu bir lezyon veya atipik adenom, yerinde adenokarsinom veya mikro -infiltrasyonlu adenokarsinom ve malign tümörler gibi kanser olabilir, ve mikro infiltrasyonlu adenokarsinom ve mikro infiltrasyon adenokarsinomu ve adenokarsinom transfer kanseri, vb. Gibi adenokarsinom gibi vb.

Akciğer kanseri yüksek riski nedir?

Akciğer kanserinin yüksek riskli nodülleri akciğer kanseri olabilir veya daha yüksek akciğer kanseri riski olan akciğer nodüllerine dönüştürülebilir. Uzun süreli sigara içme öyküsü, aile akciğer kanseri öyküsü ve vücuttaki malign tümörleri netleştiren diğer organlar gibi birçok risk faktörü varsa. Tümörün çapı ≥1.5 cm veya çap 0.8-1.5 cm arasındadır. Çekme, ince bronşiyal işaretler ve hava kabarcıkları, eksantrik kalın duvarlar ve boş duvarlar gibi kısır BT işaretlerinin nodülleri ve 0.8 cm’den fazla çaplı bazı katı nodüller yüksek riskli nodüllerdir. Yüksek riskli nodüller, deneyimli görüntüleme doktorlarının, solunum doktorlarının veya torasik cerrahların kapsamlı bir yargısını gerektirir.

Akciğer kanseri akciğer kanseri mi?

Bu cevap negatiftir. Akciğer nodüllerinin sayısı akciğer kanseri ile ilişkili değildir. Bunun yerine, kronik inflamasyonun istendiğini göstermesi daha olasıdır, ancak birden fazla taşlama cam nodül ise, dikkat edilmelidir.

Akciğer nodülü bulursam ne yapmalıyım?

Her şeyden önce, akciğer nodülünün akciğer kanserine veya erken akciğer kanserine eşit olmadığı açıktır. Aşırı endişeli olmak zorunda değildir. Aşırı panik arzu edilmez, ancak göz ardı edilir. Aşırı panik fizyolojik ve bağışıklık fonksiyonunu etkileyebilir ve hastalıkları indükleyebilir; görmezden gelmek durumu geciktirir ve en iyi tedavi süresini kaybeder. Akciğer nodüllerinin hastaneye ayrıntılı video materyalleri ve tıbbi geçmiş getirmesi gerektiğini bulursanız, ayrıntılı fizik muayene, kandaki tümör belirteçleri, balgamdaki tümör hücreleri vb. Gibi bazı sınavlar yapabilirsiniz. PET/CT yapılabilir. Örneğin, yüksek riskli hastalar lifli pelvik aynalar ve BT rehberliği ile teşhis edilebilir. Akciğer küpü tanısı için bir başka silah başka bir silah elektromanyetik navigasyon bronşiyal aynalarıdır. İlke, sürdüğümüz navigasyon sistemine benzer. Karmaşık akciğer bronşiyal ağında, tam olarak tüm köşelere dağılmış küçük bir nodül bulunur. Ayrıca, tanıya ek olarak, Tanı olarak kullanılabilir. Cerrahi rezeksiyon kapsamını azaltmak için ameliyattan önce hassas konumlandırma. Daha da tatmin edici olan, birçok hastanın cerrahinin acılarından kaçınabilmesi için doğrudan hassas navigasyon temelinde de açıklanabilmesidir.

Ayrıntılı incelemeden sonra, hastaların genellikle dört seçeneği vardır:

1. Kısa dönemi inceleme Oral antibiyotiklerden sonra

pnömoni veya tipik pnömoni çok fazla pulmoner nodül olarak kendini gösterir. Kısa süreli oral antibiyotik tedavisinden sonra birçok hasta kaybolur veya önemli ölçüde daha küçüktür. Özellikle ilk kez cam nodüller bulunur ve antibiyotikler özellikle önemlidir.

2. Yakından takip edin

Şüpheliye bakan bir polis memuru gibi yakından idare ediyor. Sonunda uzun vadeli gözlemle diğer tarafın iyiliğini veya kötüyü belirlemelisiniz. BT sınavı Polis ve akciğer nodülü şüphelidir. Yargılama yöntemi, bir süre içinde (tercihen ince katman CT) CT kontrolü yapmaktır. Önceki BT’nin aksine, karar boyutu, yoğunluk, konum vb. terim. Spesifik takip aralığının süresi, tıbbi öykü ve sınav sonuçlarına göre doktorun geçmişi ve test sonuçları tarafından kapsamlı bir şekilde değerlendirilecektir ve akciğer kanserinin yüksek riskli nodülleri takip süresini kısaltmalıdır. Çoğu nodül iki yıl içinde büyümemişse, iyi huylu nodüller veya düşük malign olarak kabul edilirler, ancak cam nodüller gibi bazı nodüller takip yıllarını arttırmalıdır.

3. Cerrahi rezeksiyon

Cerrahi rezeksiyon, malign pulmoner sodların önündeki en iyi tedavi yöntemidir. Akciğer malign tümörleri olan hastalar için açıkça teşhis edilemez ve akciğer malign tümöründen şüphelenilemez, cerrahi tedavi düşünülebilir. Şu andaYaygın olarak kullanılan cerrahi formül, daha az travma, hızlı iyileşme ve yaşam üzerinde küçük etkiye sahip olan torakoskopinin akciğer kama şeklinde rezeksiyonudur. Bir yandan, hastalar cerrahi tedavi konusunda çok endişelenmemelidir ve diğer yandan, çoğu akciğer nodülünün iyi huylu olduğunu akılda tutmaları gerekir. Aşırı kaygı nedeniyle aşırı tedaviye neden olmazlar.

4. Diplomatik tedavi

Cerrahi tedavi ile karşılaştırıldığında, ablasyon tedavisi daha minimal invazivdir ve tanı ve tedavi bir operasyonda tamamlanabilir. Normal akciğer fonksiyonu, aynı zamanda, aynı zamanda Can Bir kerede farklı akciğer loblarında bulunan çoklu akciğer nodülleri ile tedavi edilebilir. Ablasyon tedavisi, elektromanyetik navigasyon bronkoskopi veya BT rehberliği altında rehberliğinde tamamlanabilir ve ayrıca erken akciğer kanserinin iyileştirici etkisini elde edebilir. Bununla birlikte, cerrahi rezeksiyon hala çoğu malign akciğer nodülü için ilk tercih yöntemidir. Aşağıdaki hastalar ablasyon tedavisini düşünebilir: 1. zayıf akciğer fonksiyonu ve cerrahi tedaviyi tolere edemez; 2. Bir kez çıkarıldı ve daha sonra rezeksiyon yaşamı ciddi şekilde etkiler; 3. Pulmoner nodüller, cerrahi bir kerede çıkarılamaz; 4. Hastalar ameliyat ve kaygıdan çok korkanlar.

ICON: Elektromanyetik navigasyon trakeal aynaları pulmoner nodülleri tam olarak bulur ve biyopsi bölgesinin patolojisi, tedavinin etkisini elde etmek için adenokarsinoma dayanan açıkça ablasyondur.

Takip incelemesini doğru şekilde nasıl alabilirim?

Daha önce de belirtildiği gibi, çoğu nodül iyi huyludur, bu nedenle hastanede akciğer düğümleri bulan çoğu arkadaş tarafından alınan cevaplar takip edilmiştir. Doktor takip etmeye karar verdiğinde, bu nodülün şu anda güvence altına alındığını gösteriyor, ancak klinik uygulamada, takip etmenin birçok hasta ve arkadaş için büyük bir psikolojik yük getirdiğini bulduk. Birçok kişi bir sonraki incelemeyi bekliyor. Cümleler ve hatta her gün veya acilen incelemeleri sayan bazı arkadaşlar bile önceden gözden geçirilecektir. Aslında, bu psikoloji arzu edilmez. Hastalar ve arkadaşlar, akciğer nodülünün nihayet iyi huylu veya yüksek bir olasılık olayı olduğu kanıtlanmıştır. Takip süresi, klinik ve video özelliklerine dayanarak doktor tarafından formüle edilir. Aralıkta yapılması gereken, nodülün normal ömrünü unutmaktır. Cam nodülleri ilk kez keşfeden hastalar için, takip -up, gereksiz cerrahiden hastaların%40’ını yapabilir.

BT için herhangi bir radyasyon enerjisi var mı?

Takip -up, mevcut akciğer nodülünün ana önleme ve tedavi yöntemidir, ancak hastalar genellikle BT muayeneleri olan hastalara sahiptir, esas olarak BT radyasyonu nedeniyle. Hem CT hem de X -Ray, X -Ray radyasyonuna sahiptir ve BT, X -Ray radyasyonundan biraz daha büyüktür, bu nedenle hamilelik sırasında hamile kadınlar ve bebekler BT veya X -Ray sınavlarından kaçınmaya çalışmalıdır. Bununla birlikte, yetişkinlerin genellikle yılda (10 kez) denetimlerle ilgili bir sorunu yoktur. Hastalar ve arkadaşlar zihniyetlerini ayarlamalı ve denetimle işbirliği yapmalıdır

Çeşitli çeşitlerin nasıl yapılması CT’yi mi seçin?

Düşük doz BT:

Mevcut kanıtlar, düşük doz BT’nin akciğer kanserini taramak için etkili bir araç olduğunu göstermektedir. Ana avantaj, radyasyon dozunun küçük olması ve radyasyon dozunun yaklaşık 1/4’ü olmasıdır. Sıradan CT.

Sıradan CT Düz Süpürme:

Sıradan CT düz süpürme şu anda en yaygın olarak kullanılan CT sınavıdır. Çoğu çim kökenli hastane donanımlıdır. Sıradan CT düz tarama laminer mesafesi genellikle 8-10mm içindir . Hem düşük doz BT hem de sıradan CT yaygın olarak bir vücut muayenesi olarak kullanılır. Avantaj, hızlı inceleme ve düşük ekipman gereksinimleridir. Dezavantaj, laminer aralığının çok geniş olmasıdır, bu da küçük nodüllerin kaçırılmasına neden olabilir.

Yüksek çözünürlük CT:

Yüksek çözünürlük CT daha küçük laminere sahip bir BT’dir. Genel tabaka mesafesi 5mm’den azdır. Geleneksel CT ile karşılaştırıldığında, doğruluk daha yüksektir ve çözünürlük daha güçlüdür. Akciğerlerde, akciğer nodüllerinin, özellikle cam nodüllerin takipi olarak kullanılabilen küçük yapıyı görün.

Pulmoner küçük nodül ince tabaka CT:

Pulmoner küçük nodül ince tabaka BT, özellikle radyasyon departmanı için akciğer nodülü için bir muayene maddesidir. Çözünürlük daha yüksektir ve nodülün yoğunluğu Üç boyutlu rekonstrüksiyon, nodüllerin hacmini, kan damarları, kenarlar vb. İle ilişkisini doğru bir şekilde ölçebilir. Şu anda akciğer nodülü için ilk tercihtir.

Geliştirilmiş BT:

Genel olarak, akciğer nodülünün BT muayenesini arttırması gerekmez, ancak dinamik geliştirme BT, özellikle bir gün dinamiği, izolasyonun izolasyonunu tanımlamak için BT’yi arttırır. Deneyimli solunum cihazları veya torasik doktorlar.

PET/CT:

PET/CT, akciğer kanserinde yüksek riskli katı nodüllerin veya kısmi gerçek nodüllerin tanısı için kullanılabilir. Biyopsi için biyopsi seçin, ana prensip tümör hücrelerinin daha yüksek glikoz alımı ve metabolizması olmasıdır. Dezavantaj, fiyatın pahalı olması ve küçük bir akciğer nodülü olarak rutin bir takip olması önerilmemiştir.

Akciğer nodülü, insan akciğerinin çapında üç cm’den az olan bir lezyondur. Akciğer nodülleri olmadan, bir yoğunluk, Göğüs düzünde ve BT’de bulunan yoğunluk akciğer nodülüdür. Akciğer nodülünün oluşumunun nedeni çok karmaşıktır. Nodüller esas olarak inflamasyon, enfeksiyon veya hiperplazi içerir ve tümörler iyi huylu akciğer nodüllerine ve malign akciğer nodüllerine bölünür. Akciğer nodülleri akciğer kanserinin nedenleridir
Akciğer nodüllerinin oluşumu. 123] 1. Sigara içmek ana nedendir. Sigara içenlerin çoğu, ince göğüs tabakası için akciğer nodülleri bulabilir, ancak genellikle nodüllerKüçük, 7mm’nin altında.
2. Sigarasız akciğer nodülü olan birçok hasta, özellikle hava kirliliği, araba kuyruk gazı veya mutfak yağı dumanı gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanabilecek kadın hastalar vardır.
3. Akciğer nodülü neden bulamayabilir.
Akciğer nodüllerinin popülasyonu özellikle büyüktür. Mevcut verilere göre, yaklaşık 100 milyon insanın akciğer nodülü vardır. Bununla birlikte, fizik muayene ile tespit edilen pulmoner nodüllerin pozitif oranı yaklaşık%25 olmasına rağmen, akciğer nodüllerinin%90’ından fazlası iyi huyludur. Bu nedenle, akciğer nodüllerini öğrenirseniz, panik yapmak zorunda değilsiniz, tedavi için normal bir hastaneye gitmelisiniz

Pulmoner nodül oluşumu ve birçok faktör ilişkilidir. Bir nodül ise Bir enfeksiyon meydana gelirse, akciğer nodüllerine de neden olur. Luo apsesi, parazitik hastalık, küresel pnömoni, vb. Akciğer nodüllerine neden olur.

Akciğer nodülü, akciğer CT olduğunda gölgeli akciğerin görüntü adını ifade eder. Genel olarak, altı mm’den az olan akciğer nodülleri iyi huyludur ve muhtemelen kalması muhtemeldir. Enflamasyon ve kal. Bazı yumuşak doku gölgesi.
3. Akciğer nodülü nedir? Nodüllere ne sebep olur? Bu böyle muamele görmeli mi? Teşekkürler! Kavşak
Akciğer nodülü kavramı, akciğerlerinizde bir şey olduğunu gösteren bir görüntüdür, ancak bu şeyin doğası iyi ya da kötüdür, o zaman bilmiyorsunuz, patolojik tanıya ihtiyacınız vardır. Endişeleniyorsanız veya görüntülemede, patojenik bir tanı yapabilir veya bir fiber aynanın patolojik teşhisi alabilir veya dermatik olarak. Gerçekten eminseniz, görüntüyü 3 ay içinde kontrol edebilirsiniz.

Akciğer nodüllerinin oluşumunun birçok nedeni vardır:
1. Sigara içmek, en önemli neden, sigara içen insanların çoğu akciğer nodüllerini ince tabakada bulabilir Göğüs, ancak genellikle nodüller 7 mm’nin altında nispeten küçüktür.
2. Sigarasız akciğer nodülü olan birçok hasta, özellikle hava kirliliği, araba kuyruk gazı veya mutfak yağı dumanı gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanabilecek kadın hastalar vardır.
3. Akciğer nodülü neden bulamayabilir.
Akciğer nodüllerinin popülasyonu özellikle büyüktür. Mevcut verilere göre, yaklaşık 100 milyon insanın akciğer nodülü vardır. Bununla birlikte, fizik muayene ile tespit edilen pulmoner nodüllerin pozitif oranı yaklaşık%25 olmasına rağmen, akciğer nodüllerinin%90’ından fazlası iyi huyludur. Bu nedenle, akciğer nodüllerini öğrenirseniz, panik yapmanıza gerek yoktur, tedavi için normal bir hastaneye gitmelisiniz.
4. Akciğer nodüllerinin nedenleri nelerdir?
Akciğer nodülü, soğuk algınlığı sırasında akciğerlerin iltihaplanmasından kaynaklanmalıdır. Bununla birlikte, akciğer nodüllerine ayrıca tümörlerin veya akciğerlerin hiperplazisi ve tüberkülozdan kaynaklanmalıdır. Daha fazla muayene için bir hastaneye gitmeniz önerilir ve akciğerlerin delinmesi yoluyla teşhis edebilirsiniz. Genellikle öksürük göğüsleri vardır. Enflamasyonun neden olduğu öneriler de vardır. Sıradan zamanlarda daha hafif yemeli ve sigara ve alkolü yasaklamalıdırlar.

Akciğer nodülü, soğuk algınlığı sırasında akciğerlerin iltihaplanmasından kaynaklanmalıdır. ancakAkciğer nodüllerine ayrıca tümörlerin veya akciğerlerin hiperplazisi ve tüberkülozdan kaynaklanmalıdır. Daha fazla muayene için bir hastaneye gitmeniz önerilir ve akciğerlerin delinmesi yoluyla teşhis edebilirsiniz. Genellikle öksürük göğüsleri vardır. Enflamasyonun neden olduğu öneriler de vardır. Sıradan zamanlarda daha hafif yemeli ve sigara ve alkolü yasaklamalıdırlar.

Akciğer nodülünün nedeni belirsizdir. Enfeksiyon gözlemleri (bakteriler, virüsler, mikoplazma, mantarlar vb.) Kesinlikle sonuçlandırılmamıştır. Genetik faktörler üzerine araştırmalar doğrulanmamıştır. Son yıllarda, bazı yazarlar nodüler hastalıklarda DNA DNA oranının pozitif oranının PCR teknolojisinin%50’sine ulaştığını bulmuşlardır. Bu nedenle, nodül hastalığının dalların dokuya sonucu olduğu önerilmektedir, ancak birçok deney bunu doğrulamamıştır. argüman.

Veriler, sarkoidozun bilinmeyen çok sistemli ve çoklu -organ zarafetinin bir granülasyon hastalığı olduğunu göstermektedir.%80 ila%90 kadar yüksektir.

Akciğer nodülleri dünyada dağıtılmaktadır. Avrupa ve Amerikalı ailelerin insidansı yüksek bir insidans vardır. Doğu ülkeleri nadirdir ve 20 ila 40 yaşlarında daha yaygındır.

Genişletilmiş bilgi:

Hastalığın prognozu:

Nodül hastalığının durumu ile ilgilidir. Akut başlangıcı olanlar, tedavi veya rahatlamadan sonra, prognoz daha iyidir; kronik cinsellik, birden fazla organ istila eder, fonksiyonel hasara neden olur ve geniş fibroz veya akut enfeksiyon prognozu.

Ölüm nedeni genellikle primer kalp hastalığı veya miyokardiyal ve beyin ihlallerinden kaynaklanır. Beş yıllık takipteki vakaların%34’ünün tamamen iyileştiği,%30’unun iyileştiği ve%20’sinin değişmeden kaldığı bildirilmiştir. Hastalıkların ve ölümlerin%8’i oluşturduğu bildirilmiştir.

Referans Veri Kaynağı: Baidu Ansiklopedisi -Lung Nodül

Previous Article

Kadınların faydaları yoga yapıyor, hamile kadınların faydaları yoga yapıyor

Next Article

Ofis ince göbek egzersizi, kilo vermek için ofis koltuğu