Domuz derisinin besin değeri

Yorum yapılmamış Share:

Domuz derisinin domuz derisinin dizininin domuz derisinin besin değeri, domuz cildinin sıcaklığında tatlı ve serindir; Etkinlik yin’i besler ve eksikliği besler, kanı besler ve Qi’yi besler, üzgün, boğaz ağrısı, anemi ve çeşitli hemorajik hastalıkları tedavi edin.

İnsanların dış hissi ve soğukluğu olan insanları yememelidir; karaciğer hastalığı, arterioskleroz ve hipertansiyon hastalığı olan hastalar dikkatle yenir.

Uygun nüfus mevcuttur. Özellikle üzgün olmak, boğaz ağrısı ve fayda; kan ve düzensiz menstruasyonlu kadınlar için uygundur; aynı zamanda kan arkadaşlarının kanaması için de uygundur.

Günlük yaşamda, birçok insan deri ile domuz eti satın aldığında, domuz saçlarından hoşlanmıyorlar ve her zaman cildi kesiyorlar. Herkesin bildiği gibi, domuz derisi bir hazinedir ve sık sık yemek vücut için iyidir.

Aslında, yüksek kaliteli taze domuz derisi, güzellik gıdaları olarak bilinen kolajen ve elastik protein açısından zengin olan ayının pençesiyle karşılaştırılabilir. Han hanedanında 2.000 yıldan uzun bir süre önce, ünlü Doktor Zhang Zhongjing’in “Ateşli Hastalık Teorisi” kaydedildi: “Domuz derisinin kan ve kanın etkileri vardır, cildi nemlendirir”, “genç kadınların onu yemesini sağlamak, Çürümeyi ve almayı önlemeyi önleyin. ” Sonuç olarak, domuz cildinin ilaç ve besin değeri görülebilir.

Domuz cildinin besin değeri

Domuz derisi beslenme açısından zengindir, protein yağsız etin 1.5 katı içerir, karbonhidratlar domuz eti incedir Etin dört katı, yağsız et için yağın%79’u ve domuz etli et tarafından üretilen ısı.

100 gram domuz derisi başına besinsel beslenme bileşeni:

Domuz derisinde bulunan proteinin ana bileşeni kollajendir, yaklaşık%85, ardından elastik proteindir . Biyolojik çalışmalar, kollajenin su bağlanma yeteneği ile ilişkili olduğunu bulmuştur. Eğer insan vücudu biyomolonksiyona ait olan bu kollajenden yoksunsa, vücuttaki su depolama mekanizmasına engel olur. Ek olarak, kollajen vücut hücrelerinin yaşlanmasını yavaşlatabilir. Sıklıkla et cildi tüketimi cildi dolgun ve dolu, elastik, pürüzsüz ve pürüzsüz, anti -brinkle, güzel cildiniz, güzel saçlar yapabilir. Bilim adamları, domuz derisi veya paça yemenin genellikle yaşlanmayı ve anti -kanseri geciktirme etkisine sahip olduğunu bulmuşlardır.

Domuz derisi, yüksek protein içeriğine sahip bir tür et hammaddesidir. Cilt çiçekleri, cilt dondurulmuş, jambon ve hammadde olarak domuz cildinden yapılmış diğer et ürünleri sadece zor değil, aynı zamanda renkli, koku, tat ve tat açısından da iyidir.

Domuz derisi geleneksel Çin gıdalarından biridir. Tüketiciler arasında popüler olan iyi, besleyici veya güzellik gıdalarının tadını çıkarır. İşlemden sonra kalite kararlıdır. Vakum ambalajı kullanılırsa, ürünün raf ömrünü uzatabilir ve ürün satışlarının kapsamını genişletebilir ve yemek kolay olabilir. Domuz derisi geleneksel bir honduras yemeğidir. Manyok, mısır kekleri ve limonlu altın ve gevrek kızarmış domuz derisi Honduras masasında vazgeçilmezdir.Az yemek.

Domuz derisinin etkinliği ve rolü

[1) Domuz derisinin etkisi

; akciğer ve böbrek meridyenlerine dönüş. Besleme yin ve besleyici eksikliği, besleyici kan ve besleyici qi’yi etkiler; üzgün, boğaz ağrısı, anemi ve çeşitli hemorajik hastalıkları tedavi etmek için kullanılabilir;

(2) domuz derisinin rolü
(2) 123]

Kan aktive etmek ve kanın beslenmesi.
Domuz derisi ilacına domuz derisi denir. Domuz derisi tatlı ve serindir, kan dolaşımı ve hemostaz, özü besleyen, cildi nemlendirir ve parlaklıktır.

ve kan damarları cildi nemlendirir.
Domuz derisi işlenebilir ve hayvan sakızına kızartılabilir. Şimdi piyasadaki “yeni ejiao” eşek derisi yerine domuz derisi olan “ejiao” dir. Doğu Han hanedanının ünlü bir doktoru olan Zhang Zhongjing, tifo ateşi teorisinde “domuz derisi çorbası” nı yarattı ve “kanla uyum, cildi nemlendirme” etkisine sahip olduğuna inanıyordu.

Kırışıklık güzelliği.
İnsan cildinin kırışıklıklara sahip olmasının nedeni, cilt hücrelerinin su depolama fonksiyonunun disfonksiyonu, hücre bağlanma suyunun azalma yeteneği, plastik bozulma, azalmış elastikiyet ve kuru mukoza. Kırışıklıkların ortaya çıkışını geciktirmek veya azaltmak için, bağlanma kuvvetini iyileştirebilecek bazı kolajen ve elastik protein tüketmek gerekir. Cilt, kırışıklık azaltma ve güzellik üzerinde özel etkileri olan kolajen açısından zengin bir besindir.

Yaşlanmayı geciktirme.
Domuz derisi, pişirme işlemi sırasında parlak tutkal içine dönüştürülebilen büyük miktarda kollajen içerir. Jelatin bir örgü alanı yapısına sahiptir. Hücrelerin fizyolojik metabolizmasını etkili bir şekilde arttırmak için birçok suyu birleştirebilir. Vücudun fizyolojik fonksiyonunu ve vücudun fizyolojik fonksiyonunu ve vücudun fizyolojik fonksiyonlarını ve cilt dokusu hücrelerinin su depolama fonksiyonunu iyileştirir, hücreleri nemlendirir, nemli tutar ve yaşlanmayı geciktirme etkisine sahiptir.

Bağışsızlığı iyileştirir.
Domuz derisinin protein, yağ ve karbonhidrat içeriği çok zengindir, bu da beslenmeyi destekleyebilir ve vücudun bağışıklığını artırabilir.

Anti -Kanser.

Bilim adamları, domuz derisi veya paça yemenin genellikle yaşlanmayı ve anti -kanserden geciktirme etkilerinin olduğunu bulmuşlardır. Domuz derisi büyük miktarda kollajen içerdiğinden, vücut hücrelerinin yaşlanmasını yavaşlatabilir. Özellikle Yin eksikliği ve iç sıcaklığı olan hastalar için boğaz ağrısı ve düşük ateş gibi semptomları olan hastalar daha iyidir.

Yin’i beslemek ve eksikliği doldurma, ısı ve boğaz temizleme.

Hücrelerde su bağlanma miktarını önemli ölçüde azaltmış ve insan vücudu “dehidrasyon” olgusunda meydana gelecektir. Cildi kuruması, cildi desquamate etmek, elastikiyeti kaybetmek, kırışıklıkları kaybetmek ve yaşamı etkilemek . Domuz derisi tatlı, soğuk, besleyici yin ve besleyici eksiklik, ısı ve boğaz temizler.

Shaoyin hastalığı, boğaz ağrısı, tam göğüs, üzgün.

Domuz derisi bir pound. Sudaki suda beş litre pişirin, krikete gidin, bir litreye beyaz bir bal ekleyin, beyaz toz beş line, koku ve kombinasyon. Sıcaklıkta altı. (“Febril Tedavisi” Domuz Deri Çorbası)

Kan dostu hastalığın tedavisi, burun kriketleri, dişler, purpura.

1 parça domuz derisi, 10-15 kırmızı tarih, çürümeye kadar pişirilir, günde 1 doz.

(3) ünlü tartışmalar

“Tifo tedavisi”: Domuz derisi çorbası tedavisi Shaoyin hastalığı, sorunla dolu, domuz derisi, beyaz bal altın temizleme ve ağrıyı hafifletme, nemlendirme ve çıkarma ve çıkarma ve çıkarma Onları çıkararak. Sorun, beyaz toz büzücü ve pürüzsüzdür ve sızıntı da sızdırılır.

“Kare disiplin için uygun”: Domuz derisi de cilttir ve domuz derisi tatlı ve berraktır. Üzgün u200bu200bdeğilseniz ve her iki boğaz ağrısı semptomları varsa, bunu kullanmamalısınız.

“Materia Medica’nın Özeti”: Shaoyin ve Somon Tedavisi.

“Changsha İlaç”: Domuz derisi, boğaz ve şişme ve ağrı, kalbi ve akciğerleri temizlemek ve sıkıntıyı ortadan kaldırmak. Domuz derisi akciğerleri temizlemede iyidir, akciğer Qi temizleme ve ateşin kökleri, daha sonra boğaz ağrısı ve rahatsızlık doludur.

“Yiyecek ve Geleneksel Çin Tıbbı ve Anayasası” Giriş: Kan kaybı, hemoroidler, kan, kan, kadın kan çökmesi: 60-90 gram domuz derisi, biraz su ve pirinç şarabı, uzun süre pişirin Kahverengi şeker ekleyerek çürümeye kadar metin ateşiyle zaman.

Domuz derisi uygulaması

domuz derisi kaynatma

Malzeme:

Bir parça domuz derisi, bir düzineden fazla Kırmızı tarihler, bir düzineden fazla kırmızı tarih. Greene, biraz tuz.

Yöntem:

(1) Önceden uçan malzemeleri, kırmızı tarihleri u200bu200bve domuz derisini ve domuz derisini hazırlayın.

(2) Tencereye kırmızı tarih ve domuz derisi koyun ve yaklaşık bir saat boyunca yüksek ateşi açın.

(3) Çorba neredeyse pişirildiğinde mevsime uygun miktarda tuz ekleyin. Yemek pişirdikten sonra domuz derisini atabilirsiniz ve kırmızı tarihlerin ve domuzların özü bırakılabilir.

Kızarmış ve yüzen cilt

Malzeme:
100 gram kuru domuz derisi, 10 gram dongru, 1 kırmızı biber, zencefil, yeşil soğan, yeşil soğan , Yeşil soğan her biri 10 gram. 30 gram fıstık yağı, 10 gram tuz, 12 gram monosodyum glutamat, 3 gram şeker, 10 gram istiridye sosu, 3 gram eski sos kralı, orta miktarda ıslak toz, 50 gram su çorbası ve 5 gram Susam yağı.

Yöntem:

(1) Kuru domuz derisi soğuk suya batırılır, parçalara ayrılır, dongru, kırmızı biber, zencefil dilimlenir ve soğan kesim kesimleri.

(2) Domuz derisi ve berrak çorba, istiridye sosu tadı olana kadar düşük ateşle yakılır.

(3) Yağı kaynatın ve yağı koyun, zencefil, domuz derisi, berrak çorba, tuz, monosodyum glutamat, şeker, yağ, eski soya sosu, kırmızı biber tabletleri, soğan bölümleri tatta pişirilecek, soğan kesimleri Sorunu yenmek için ıslak çiğ toz kullanın, susam yağına dökün.

山藥 燉豬皮

材料 :

山藥 350 克 豬皮 豬皮 、 、 、 味精 、 醬油 醋 料酒 、 、 、 、 、 、 、 、 、 、 、 、 、 、 、 、 Kuru biber kırmızısı, bitkisel yağ, yeşil soğan, zencefil.

Yöntem:

(1) Domuz eti dilimlerini suyla yudumlayın, daha sonra eti bir bıçakla temizleyin, yağı geniş bir şeride kesin ve bir kenara koyun.

(2) Yeşil biberi kesin, arpacıkları ve zencefil kırık bir ucuna kesin ve kurutulmuş biberi bir filament içine kesin.

(3) Soyun, yıkayın ve dilimler halinde kesin.

(4) 把 鍋放旺火 上 放入 油 , 燒到 八成 下 蔥末 、 爆香 然后 然后 烹入醋 、 料酒 、 , 爆香 爆香 爆香 姜末 姜末 翻炒 翻炒 翻炒 翻炒 翻炒 翻炒 翻炒 翻炒 翻炒 翻炒 翻炒Soya sosu, biraz su dökün, yam koyun, kurutulmuş biber parçaları ve rafine tuz ekleyin.

(5) Kaynadıktan sonra, düşük ateşle 20 dakika pişirin, yeşil biber ekleyin ve eşit olarak karıştırın ve tavaya msg ekleyin.

Domuz derisi dondurulmuş

Malzeme:

Domuz derisi.

Malzeme:

(1) Domuz derisini yıkayın ve 5 dakika suya bırakın.

(2) Domuz saçını çekin ve yağı kazıma. Bu adım çok sabırlı.

(3) Temiz domuz derisini ince şeritler halinde kesin.

(4) Tencereye su ekleyin ve su domuz derisinin yaklaşık üç katıdır.

(5) karabiberlerin karabibini koyun, biraz tuz ekleyin ve çok taze soya sosu tadın. Eski soya sosu (renkten hoşlanmıyorsanız, eski pompalama eklemezsiniz ) zencefil dilimleri ve yeşil soğan.

(6) Yangını kaynatın ve yaklaşık 1 saat yavaş yavaş küçük yangınlara çevirin.

(7) Zencefil dilimlerini, soğan segmentlerini, baharat kutusunu seçin ve sonra bir kabın içine dökün. Soğutulduktan sonra buzdolabına koyun ve katılaştırın.

(8) Yemek yediğinizde, en sevdiğiniz biber yağı ekleyin.

Domuz derisinin ısısı

100 gram başına domuz derisi 363 kalori içerir.

363 Kart ısısı, egzersizle tüketilen kalorilere eşdeğerdir:

93 dakika boyunca yürüme

46 dakika boyunca çalışır

36 dakika atlama
]
77 dakikalık aerobik

Değerlendirme:

Cilt dondurulmuş, jambon, vb. İçin hammaddeler yapın, yağ ve protein içeriği son derece yüksektir ve kaloriler çok yüksektir. protein.

Uygulanabilir insanlar

Halkın çoğunluğu için uygundur.

Üzgün, boğaz ağrısı ve fayda sağlayanlar için uygundur; kan ve düzensiz menstruasyonlu kadınlar için uygundur; kanamalı kan arkadaşları için de uygundur.

Boğaz ağrısı hisseden ve vücudun sağlığına sahip olanlar; karaciğer hastalığı, arterioskleroz ve hipertansiyonu olan hastalar daha az yemeli veya daha az yememelidir.

Domuz derisi yemenin günlük önlemleri

Hangi fiziksel insanlar domuz derisi için uygundur?

Sağlık ve fiziksel uygunluk ve kalite.

Hangi hastalıkları olan hastalar domuz derisi yemek için uygun değildir?

Yağ karaciğeri, siroz, hipertansiyon, arterioskleroz, hepatitli hastalar. Dış duygular ağrıyor ve soğuk ve soğuk olanlar.

Hangi anayasalar domuz derisi için uygun değildir?

QI eksikliği anayasası, nemli ısı anayasası, Yang eksikliği anayasası, yin eksikliği anayasası.

Domuz derisi nasıl seçilir.

Bir domuz derisi seçerken, domuz derisi beyaz ve parlaktır ve gözenekler ince ve derindir; saç, kalıntı saç ve saç kökü olmadan kapsamlı olmalıdır; subkutan doku yok, yağ çıkarmayı gerektirir.

Domuz derisinin depolama yöntemi.

Taze domuz derisi satın aldıktan sonra uzun süre saklanmamalıdır. 1-2 gün içinde yemek yemek için en iyisidir. Uzun süre saklanmanız gerekiyorsa, Domuz derisi, bir çubuğa kesin, suyu birkaç dakika tencerede su pişirir, soğuk suyu çok soğuk bir şekilde çıkarın, suyu kontrol edin, taze tutma torbası ile küçük bir ambalaj torbasına sarın ve Donmak için buzdolabına koyun.

Previous Article

Soya sütü tozu ve soya sütü arasındaki fark, soya unu nasıl parçalara ayrılamaz

Next Article

Eritromisin merhemini tedavi eder mi?